Pirulnak a kenyérkék a platnin és közben álmodozom, pedig jól aludtam. Ahogy kinyitom az ajtót első látvány ismét a cseresznyefa alatt falatozgató őzbak. Ha nem is csodaszarvas, de fiú az biztos :) … és innen indul a pasi sztori. ( nem tudom, hogy vissza tudok-e menni az élményhez, mert közben négy emberrel beszéltem telefonon ) Szóval olajos halat kéne reggelizni. Amióta itt vagyok csak parasztkajákat ettem, mert egyik jó emlékből visz a másikba a sparhelt. Vettem három olajoshal konzervet még városiként a nehéz napokra készülve és persze a hagyományos volt az olcsó. Régen csak az lett volna rajta, hogy Сделано CCCP, most az van ráírva a Balti-tenger, Észtország, merítőhálóval. Füstölt sprotni növényi olajban. Eszembe juttatta a hallgatókkal a kirándulásom - 6 hét nyelvtanulás a gyönyörű, itáliai építészek íróasztalán született - Odesszában.Kaja - amihez éppen hozzá tudsz jutni. Február van, a piacon mindig van káposzta, baj egy szál se… Ha mást is akarsz enni étterembe mész - mi pénzünkön akkor lehetett - és ha az éttermet is untuk vagy csak ránk jött a főzés igénye akkor lefizetni egy nyugdíjast, aki beáll a sorba és megveszi a neki lehetséges fejadagot és eladja nekünk. A helyi fiatalok pedig 1 rubelért álltatták sorba a helyi öregeket és beszereztek nekik mindent…. aztán hazajöttünk és összeomlott pár hónapon belül a CCCP.
Ez csak egy kitérő volt, nyilván a karantén szülte…. a főtéma a pasi , mert hogy ezt a konzervet nem egyszerű kinyitni, ez még anyagból van. Konzervnyitó. Egy darabig keresem, aztán feladom. A konzervnyitónak nevezett sörnyitóval kilyukasztom, aztán keresek egy életlen kést, aminek nem sajnálom az élét kicsorbítani….Ok, de ehhez fizikai erő, erős kéz kéne...Igen ilyenkor erőst lehet érezni a pasihiányt. :) Ugye csak a kezébe venné, elvonulna vele és egyszercsak letenné a hokedli-asztalkámra, “ Tessék édesem! “
Szóval újra és újra nekigyűrkőzöm, egyre éhesebb vagyok - ami nem előre hanem hátra mozdít- és addig gyepálom, míg egy pici részen fel tudom pöndöríteni a lemezt és jöhet a kurkászás - ami megint csak időigényes folyamat.. és egyszer csak elégedett vagyok a kipiszkált mennyiséggel, meglocsolom erdei szeder ecettel és jöhet a lakoma. Pirított kenyér+vaj!hal. Csodálatos.
Szóval ez a helyzet arra is jó, hogy kikristályosodjon , hogy kit is várok: ne jöjjön fehér lovon, mert nincs istálló, legyen józan paraszti esze, mert itt arra gyakran szükség van, és bírja a lavórt. Ha ez a három együtt áll, minden rendben, itt a helye… na jól van, azért van még néhány elvárásom :) de cserébe kaphat nagy-nagy szeretetet, a hasába jófajta étkeket, szép élet-életet.
Aki nem ezért jár a Biobiára, hanem maga is tavaszi zöldségek bespájzolásán fáradozik és szeretne néhány ötletet, annak ajánlom a következő sorokat:
1. Gaz-leves alapot teszek el
Egyelőre mosom és darabolom a vadzöldségeket:
medvehagyma, komló, ragadós galaj ( kevés ) , csalán, vadsnidling, lósóska, zamatos turbolya, foghagymaszagú kányazsombor, tyúkhúr, zsázsa, pásztortáska, petrezselyemzöld
Este lett mire kész lett. Nagyon jó érzés, hogy van már valami amit elő lehet venni és csak ízesíteni kell és kész egy leves vagy főzelék. Íze van..nem jó szó az ízesítés :)
2. Medvehagymás-petrezselymes pasztinák mutyi
Alkottam egy mutyit - tíz üveg lett. A mutyis tészta nálunk mindig családi kedvenc volt.Andrisék fő kajája volt a legénylakáson. Amit találunk bele a serpenyőbe, összesütögetni, párolgatni, kifőtt tésztát bele és kész az ebéd.
Olajon pirítottam először az apróra kockázott pasztinákot sózva, aztán az összevágott medvehagymát és petrezselyemzöldet is hozzátettem. Amikor jól átpirultak, öntöttem rá kis vizet és összepároltam. Forrón üvegekbe tettem és száraz dunsztba tettem. Vacsorára kitörölgettem a lábast, hát azt hiszem ettől nem fogok aludni…
3. Medvehagymás pacsni
liszt, vaj, túró, tejföl, só, egy marok felvágott medvehagyma
Kis gombócokat csípünk ki a tésztából az ujjainkkal ellapítjuk és a kivajazott tepsibe tesszük, ropogósra megsütjük.
4. Ma medvehagymás csicsóka mutyi és pöszögtetős
Pöszögött / fermentált csicsóka:
Egy 8 dl-es üvegbe egy sor összevágott medvehagyma , egy sor reszelt csicsóka és így tovább míg meg nem telik az üveg. Sóoldatot készítünk ( 1 liter víz + 1 evőkanál só ) és felöntjük. Teszünk az üveg alá egy kis tálat, hogy a kipöszögött nedvek ebben gyülekezzenek és ne az asztalt rongálják. 2 napig melegen tartjuk ( szoba-hőmérsékleten ) aztán hidegre tesszük és eszegetjük míg el nem fogy. Időben gondoskodjunk a következő adagról, mert meglepően gyorsan ürül az üveg. :)
A hó üdítőleg hatott minden vadzöldségre, megfrissültek, nagyon finomak. Ha még nem főztetek soha gazlevest itt az ideje, hogy megpróbáljátok. Engedjétek szabadon a fantáziátok, azért az ehetőségre figyeljetek, meg a hatásokra is - gyógynövényes könyvekben olvashattok róla.
A medvehagyma tartósításról írtam a “ Vadon ízei” - ben .
Ezen kívül számtalan medvehagymás receptet találtok ITT a honlapon.
Üdv a Vadonból, szeretettel: Bia