Tudtad, hogy ehető? Kertes házas utcákban sétálva látom, hogy terítve a bokrok alja ezzel a kinccsel, C és B1 Vitamin bombával. Hála Kati tájékozottságának, évek óta használom és élvezem így télen a jótékony hatását.
Most körbenéztem a NET-en és vannak oldalak, amelyek azt írják nem ehető, másikak azt, hogy nyersen nem ehető, mert nagyon savanyú. Az ehetőség nem attól függ, hogy valami savanyú-e, vagy fanyar. Legyen alap mondjuk Bálint Gazda, szerinte ehető. :)
Találni recepteket a neten, pl. dzsemet. A legfontosabb azonban, hogy a C és B1 Vitaminokat kinyerjük belőle, ezek vízben oldódnak, hőérzékenyek, tehát a hidegen áztatás, a csiger készítés a legjobb. Ezen kívül elkezdtem saláták és más ételek ízesítésére használni úgy, hogy egy keveset belereszelek.
Itt az idő, hogy legyaluljuk és megszárítsuk, mert hiába tároljuk a sötét kamrában,bebarnul és elkezd megerjedni. Gyorsan aszalódik, nem szükséges hozzá semmilyen eszköz, elég a fűtőtest tetejére tenni.
"A pompás japánbirs C. speciosa termését vette górcső alá Tong Kwee Lim professzor az Ehető gyógy- és nem gyógynövények (Edible Medicinal And Non-Medicinal Plants) című könyvében. Megállapította, hogy a gyümölcs savassága, magas rost tartalma, nagy, a citromét meghaladó C-vitamin- és fenol- valamint pektin tartalma miatt magas tápértékű. Aminosavakban gazdag, különösen kiemelkedik glutaminsav tartalma. A szénhidrátok közül fruktóz, glükóz és szorbitol tartalma jelentős. Antioxidánsokat tartalmaz. Tudományos kísérletek támasztják alá, hogy a C. speciosa termésének leve bakteriális fertőzés eredetű hasmenés ellen hatékony, glükozid tartalma gyulladáscsökkentő, többek közt humán béta-receptor blokkoló hatását is kimutatták. (Edible Medicinal And Non-Medicinal Plants: Volume 4, Fruits, Springer, 2012.)" Forrás: https://kertlap.hu/japanbirs/